Język niemiecki dla opiekunek osób starszych - na co zwrócić uwagę podczas nauki?

Język niemiecki dla opiekunek osób starszych - na co zwrócić uwagę podczas nauki?

Opiekunka osoby starszej w Niemczech musi znać choćby podstawy języka, dzięki czemu w miarę swobodnie będzie mogła porozumiewać się ze swoim podopiecznym. Ucząc się języka niemieckiego, opiekun powinien skupiać się przede wszystkim na istotnych zwrotach, przydatnym słownictwie i dialogach, jakie będą mu niezbędne do pracy, by mógł jak najlepiej wykonywać powierzone mu zadanie opieki nad starszym człowiekiem. Języka można uczyć się samodzielnie ze specjalnie opracowanych książek bądź uczestniczyć w odpowiednim kursie przygotowawczym.

Czy w pracy opiekunki język obcy jest niezbędny?

Język niemiecki dla opiekunek osób starszych jest obowiązkowy. Taka osoba musi choćby znać podstawę zwroty, niezbędne w codziennej komunikacji ze swoim podopiecznym. Co, jeśli opiekun chce pracować w Niemczech, a nie zna języka? W obecnych czasach nie stanowi to większego problemu. Taka osoba będzie musiała jednak przed podjęciem zatrudnienia odbyć przyspieszony kurs podstaw języka niemieckiego.

Warto pamiętać o tym, że to jaki stopień znajomości języka niemieckiego będzie wymagany, zależne jest od indywidualnej oferty pracy. W niektórych przypadkach wystarczą tylko podstawy i komunikatywna znajomość języka obcego, w innych natomiast pracodawcy będą wymagali biegłego porozumiewania się językiem i znajomości specjalistycznego słownictwa medycznego. Bardzo często można zauważyć również, że w przypadku ogłoszeń o pracę wymagających perfekcyjnej znajomości języka niemieckiego stawka za pracę dla opiekuna będzie znacznie wyższa niż w przypadkach wymagania jedynie podstaw.

Jak uczyć się języka niemieckiego chcąc pracować jako opiekun seniora?

Język niemiecki dla opiekunek osób starszych jest obowiązkowy - bez niego nie będą mogły się swobodnie porozumiewać ani z pracodawcą, ani ze swoim podopiecznym. Na szczęście możliwości nauki języka jest obecnie naprawdę sporo, dzięki czemu każdy nawet ten, kto nie miał dotychczas do czynienia z tym językiem, będzie w stanie w stosunkowo krótkim czasie nauczyć się choćby jego podstaw. Można skorzystać między innymi ze specjalnego kursu organizowanego dla opiekunek osób starszych, jak i specjalnie opracowanych fiszek ułatwiających przyswajane nowego języka.

Opiekun seniora musi znać ojczysty język swojego podopiecznego choćby w stopniu komunikatywnym - to bardzo ważne, ponieważ możliwość swobodnego porozumiewania się ze sobą stron ma istotne znaczenie dla jakości opieki, komfortu i bezpieczeństwa seniora.

 

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *