Organizacja wycieczki szkolnej krok po kroku

Organizacja wycieczki szkolnej krok po kroku

Wycieczka szkolna to zazwyczaj największa radość dla uczniów, ale też całkiem spore utrapienie dla nauczyciela. Jak sprawić, by obie strony były usatysfakcjonowane i miło wspominały czas spędzony na wycieczce?

Gdzie pojechać na wycieczkę szkolną?

Pierwszym krokiem w organizacji wycieczki jest odpowiedni wybór celu wyjazdu. Powinien być dobrany do wieku uczniów, czasu trwania i charakteru wycieczki. Być może ma ona na celu przede wszystkim integrację klasy - wtedy dobrym pomysłem będzie wypad w góry czy inne miejsce blisko natury. Gdy chcecie postawić na walor edukacyjny, warto pojechać do któregoś większego miasta, gdzie na pewno nie zabraknie muzeów i historycznych miejsc.

Na pewno słuszne będzie też zapytanie o zdanie uczniów - tylko dajcie im na przykład wybór między trzema miejscami, a nie pełną dowolność, bo zaraz okaże się, że lecicie na Dominikanę!

Plan wycieczki szkolnej

Gdy zdecydujecie się już na konkretne miejsce, pora na zrobienie szczegółowego planu wycieczki wraz z kosztorysem. Pamiętajcie, by nie był zbyt przeładowany atrakcjami - dzieci potrzebują też trochę czasu na odpoczynek i czasu wolnego. W końcu to wtedy tworzą się najlepsze wspomnienia, ale nie przesadźcie też w drugą stronę i zadbajcie o to, żeby proporcja zajęć zorganizowanych i nie, była odpowiednia.

Dobór atrakcji zależy od charakteru wycieczki, jednak nauczyciel zawsze powinien mieć na uwadze to, żeby dla dzieci była to nie tylko sucha edukacja, ale też przyjemność. Może zamiast organizować historyczny spacer po starym mieście, zrobicie wycieczkę śladami ulubionego serialu czy filmu uczniów? Albo przeznaczycie jeden dzień na atrakcje sportowe - na przykład aquapark, zwiedzanie stadionu czy park trampolin. Uczniowie na pewno będą zachwyceni, że ich wycieczka nie opiera się tylko na całodziennym rajdzie po muzeach, a po powrocie chętniej wrócą do nauki. 

Regulamin wycieczki szkolnej

Przed wyjazdem na wycieczkę możecie też ustalić jej regulamin z uczniami. Niech znajdą się w nim podstawowe zasady dotyczące wycieczki - jak bezwzględny zakaz spożywania alkoholu, reguły dotyczące czasu wolnego czy zbiórek. Gdy zobligujecie uczniów do podpisania regulaminu, będą się oni czuli bardziej zobowiązani do dobrego zachowania. Warto też z góry określić w nim konsekwencje jego złamania, co dodatkowo wpłynie psychologicznie na uczniów. 

Wycieczka szkolna - aspekty prawne

Na koniec chcielibyśmy podkreślić, że organizacja wycieczki szkolnej jest też obwarowana szczegółowymi wymogami organizacyjnymi - ich listę znajdziecie na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Samą organizację warto także na bieżąco konsultować z dyrektorem oraz rodzicami. 

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *