Studia online a samodyscyplina - wyzwania i strategie efektywnego uczenia się na odległość

Studia online a samodyscyplina - wyzwania i strategie efektywnego uczenia się na odległość

Edukacja na odległość pozwala na ukończenie studiów bez wychodzenia z domu. To świetna propozycja dla osób zapracowanych, które nie mają czasu na zajęcia stacjonarne. Absolwenci decydujący się na naukę przez Internet muszą jednak liczyć się z pewnymi wyzwaniami, jakie stawia przed nimi taki tryb studiów. W jaki sposób zadbać o efektywne przyswajanie wiedzy, decydując się na studia online?

Studia online - wyzwania

Studia przez Internet wiążą się z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim wybierając taką drogę zdobywania wykształcenia, niezbędna jest nam samodyscyplina i motywacja do nauki. Uczęszczając na zajęcia stacjonarne, mamy z góry założony harmonogram zajęć, a bezpośredni kontakt z wykładowcą sprawia, że skupiamy się na jego słowach. Studia na odległość sprawiają problem zwłaszcza osobom, którym trudno jest zachować motywację do nauki i samodyscyplinę.

Swobodny dostęp do materiałów na platformie jest oczywiście ułatwieniem, jednak korzystając z Internetu, można się łatwo rozproszyć, np. wchodząc na popularne media społecznościowe. W przypadku takiego trybu nauki napotkać też można przeszkody techniczne. Nagły brak internetu może zniechęcić studenta do przystąpienia do dalszych zajęć po połączeniu się z siecią. Warto też pamiętać o innych rozpraszaczach obecnych w domu. Muzyka, głośni sąsiedzi, czy domownicy. Na całe szczęście istnieją pewne sposoby na efektywne uczenie się na odległość.

Jak skutecznie uczyć się podczas zajęć online?

Niezbędna jest do tego oczywiście samodyscyplina. Musimy zaplanować nasz czas kształcenia, bez ciągłego odkładania go na później. Decydując się na studia podyplomowe online, student musi zadbać o odpowiednie warunki do nauki, tak aby łatwiej było mu skupić się na obowiązkach. Do efektywnego przyswajania wiedzy konieczne są też motywacja i zaangażowanie. Co ważne, zaangażowanie wiąże się z tym, czy dany kierunek jest dla nas interesujący. Najlepiej wybrać ten, który jest zgodny z naszymi własnymi upodobaniami. Co jeszcze okaże się pomocne w czasie nauki przez Internet?

  • włącz kamerkę- w czasie zajęć należy widzieć wykładowcę i innych słuchaczy, pozwala to na prawidłową interakcję, która jest szczególnie ważna w procesie uczenia się,

  • pozbądź się barier technicznych- zadbaj o szybkie łącze internetowe, w razie potrzeby zmień dostawcę,

  • zapewnij sobie dobrą jakość dźwięku- w czasie zajęć należy dobrze słyszeć, inaczej nauka staje się utrudniona,

  • zadbaj o wygodę- stwórz w domu ciche, spokojne miejsce do nauki. Pamiętaj o odpowiednim oświetleniu i przewietrzeniu pokoju, co pomoże w dotlenieniu mózgu i tym samym zwiększeniu efektywności przyswajania materiałów,

  • zaplanuj naukę- zaznacz w kalendarzu wykłady oraz ćwiczenia, pilnuj terminów oddawania prac i śledź swoje postępy.

Postaraj się też utrzymywać stały kontakt ze studentami, motywuj się do działania i nagradzaj, za każde postępy. Dzięki temu studia magisterskie online będą nie tylko skuteczne, ale też przyjemne.

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *