Czy warto uczyć się języka migowego?

Czy warto uczyć się języka migowego?

Język migowy pozwala na swobodną komunikację z osobami niesłyszącymi. Posługują się nim głusi z całego świata. Oczywiście, jego poszczególne odmiany mogą się znacząco od siebie różnić. W naszym kraju obowiązuje Polski Język Migowy. Dlaczego warto się go uczyć?

Posługiwanie się językiem migowym- najważniejsze zalety

Nauka języka migowego może nam otworzyć nowe możliwości w karierze zawodowej. Dzięki niemu zwiększa się nasza szansa na zatrudnienie, jak i atrakcyjność na rynku pracy. Swobodne posługiwanie się nim daje też możliwość zatrudnienia na stanowisku tłumacza języka migowego. Dodatkowe kwalifikacje z pewnością docenią osoby, zajmujące się rekrutacją w urzędach, poradniach, firmach, gdzie ma się nieustanny kontakt z klientem.

Język ten okazuje się też niezbędny osobom, które chcą zająć się wolontariatem czy też mają w rodzinie, czy wśród znajomych osobę niesłyszącą. Umiejętność ta pozwoli nam lepiej zrozumieć potrzeby osób mających problemy ze słuchem. To też szansa na poznanie nowych, ciekawych ludzi oraz zgłębienie ich kultury.

Co jeszcze daje nauka tego języka? Dzięki niemu wyostrzymy też nasze umiejętności ortograficzne, gdyż pisownia palcami jest sposobem na wzmocnienie związku pomiędzy posługiwaniem się znakami a konwencjonalną pisownią. Poznając język głuchych, jesteśmy też w stanie przeliterować swoje imię palcami. Ponadto możemy rozmawiać ze sobą w każdych warunkach, nawet przez szybę czy pod wodą. Nauka języka migowego jest równie ważna, jak nauka każdego innego języka. Ucząc się go, nie ignorujemy świata głuchych i możemy liczyć na wiele korzyści. Zaliczyć do nich można też upłynnienie gestów i ukierunkowanie mimiki.

Gdzie można nauczyć się tego języka?

Język migowy nie jest jeszcze zbyt popularnym wyborem, jednak z pewnością warto rozpocząć jego naukę. Podstawowego słownictwa można nauczyć się, przeglądając treści i filmiki w Internecie. Warto też zakupić dodatkowe materiały. Domowa nauka będzie dobra na początek. Aby jednak dobrze go zrozumieć i przyswoić na odpowiednim poziomie, lepszym wyborem będzie kurs języka migowego. Po jego ukończeniu otrzymamy miano osoby dwu albo nawet wielojęzycznej.

Komu przyda się kurs języka migowego?

Kurs języka migowego okaże się znakomitym rozwiązaniem dla osób, które w swoim życiu prywatnym czy zawodowym, mają kontakt z osobami niesłyszącymi. To też opcja dedykowana tym, którym zależy na poszerzaniu swoich kwalifikacji. Ukończony kurs okazuje się przydatny w licznych branżach. Umiejętność komunikacji z osobami głuchymi jest chętnie widziana u np. lekarzy, prawników, pracowników urzędów, policjantów, opiekunek osób starszych, opiekunek dziecięcych, nauczycieli, pielęgniarek czy doradców prawnych.

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *