Studia podyplomowe z logopedii ? przygotowanie do pracy z dzie�mi i nie tylko

Studia podyplomowe z logopedii ? przygotowanie do pracy z dzieæmi i nie tylko

Praca logopedy najczê¶ciej kojarzy siê nam z nauk± wymowy g³oski „r”, czyli kszta³towaniem poprawnej wymowy u dzieci. Jednak¿e zakres pracy logopedy jest znacznie szerszy, dotyczy tak¿e pracy z doros³ymi zmagaj±cymi siê z ró¿nymi chorobami takimi jak nowotwory czy afazje, które utrudniaj± prawid³owe mówienie. Studia podyplomowe w zakresie logopedii przygotowuj± do pracy z osobami w ró¿nym wieku, zmagaj±cymi siê z ró¿nymi problemami zwi±zanymi z wymow±, emisj± g³osu czy te¿ zaburzeniami procesów komunikowania siê na skutek wypadków i chorób.

Jakie umiejêtno¶ci s± kszta³towane na studiach?

Podczas studiów podyplomowych studenci nabywaj± wiedzê teoretyczn±, dotycz±c± powstawania wad i trudno¶ci w wymowie wraz z sposobami ich diagnozy i opracowywania indywidualnie dostosowanej do pacjenta terapii, wykorzystuj±cej najnowocze¶niejsze metody pracy. Studia pozwalaj± na zdobycie wiedzy odno¶nie norm rozwoju mowy, któr± wykorzystuje siê do wykrywania nieprawid³owo¶ci u diagnozowanego pacjenta.

Program studiów zosta³ opracowany tak, aby nauczyæ absolwentów profilaktyki logopedycznej, pracy z osobami dwujêzycznymi i radzenia sobie z problemami zwi±zanymi z zaburzeniami artykulacyjnymi. Studenci zdobywaj± niezbêdn± wiedzê nie tylko z zakresu wad wymowy u dzieci, lecz poznaj± tak¿e ró¿ne formy patologii mowy, które mog± pojawiaæ siê tak¿e w doros³ym ¿yciu. S³u¿yæ temu maj± przedmioty odno¶nie podstaw surdologopedii, tyflologopedii czy diagnozy i terapii dyslalii.

Mo¿liwo¶ci pracy po studiach

Logopeda mo¿e pracowaæ jako terapeuta wad wymowy w placówkach edukacyjnych, szko³ach specjalnych, poradniach psychologiczno-pedagogicznych czy o¶rodkach szkolno-wychowawczych. Zdobycie wiedzy z zakresu foniatrii powala absolwentowi kierunku podj±æ pracê jako trener emisji g³osu, którego zadaniem jest kszta³towanie w³a¶ciwej dykcji i fonacji. Czêsto jest to opieka nad osobami, które zawodowo pracuj± g³osem. Logopeda mo¿e zajmowaæ siê równie¿ seniorami z problemami wymowy, jak równie¿ osobami z afazj±, zespo³em Aspargera czy dyzarti±.

Logopedia dzieli siê na wiele subdyscyplin, które wynikaj± z problemów osób diagnozowanych. Mo¿emy wyró¿niæ: neurologopediê, gdzie zaburzenia mowy wynikaj± z problemów neurologicznych; gerontologopediê, wskazuj±c± na problemy komunikowania siê osób w podesz³ym wieku; tyflologopediê, która zajmuje siê pacjentami z niepe³nosprawno¶ci± wzrokow± czy surdologopediê, gdzie terapia obejmuje osoby z problemami s³uchu.

Mo¿liwo¶ci pracy w ramach dziedziny, jak± jest logopedia, jest wiele, a wybór w³asnej specjalno¶ci wi±¿e siê z naszymi predyspozycjami do pracy. Kszta³cenie podyplomowe daje w³a¶ciwe przygotowanie do diagnozy i leczenia trudno¶ci wymowy. Do podjêcia studiów wymagane jest przygotowanie pedagogiczne i opinia logopedy o braku zaburzeñ mowy i wad zgryzu.

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *