Polskie muzea laureatami nagród Europa Nostra

Polskie muzea laureatami nagród Europa Nostra

Prestiżowe nagrody przyznane zostały przez Komisję Europejską dla dwóch polskich muzeów. Otrzymały je Kompleks Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu oraz Muzeum Pałacu w Wilanowie. Nagrody dziedzictwa europejskiego Europa Nostra zostaną oficjalnie wręczone na paryskiej gali w październiku.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymała nagrodę Europa Nostra w kategorii “konserwacja”. Nagrodę tę otrzymują placówki w uznaniu za wybitne zasługi w ochronie europejskiego dziedzictwa kulturowego. Kompleks Sztolnia Królowa Luiza - podziemna trasa turystyczna obejmująca także fragment wodny - jest częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Jest to jedyny tego typu kompleks edukacyjno-turystyczny w Europie i jeden z największych istniejących do dzisiaj XIX-wiecznych kompleksów podziemnych. Jego trwająca 10 lat rewitalizacja kosztowała 212 mln złotych. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu zdobyło w tym roku oprócz Nagrody Dziedzictwa Europejskiego także dwie nagrody w konkursie Wydarzenie Muzealne Roku.

Z kolei Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zostało uhonorowane nagrodą Europa Nostra w kategorii “edukacja”. Stało się to za sprawą projektu “Miejsce przy królewskim stole”, które odbyło się w 2018 roku. Tematyka projektu krążyła wokół dawnych zwyczajów jedzeniowych na dworach władców. Wzięło w nim udział ponad 5 tysięcy osób - w programie były m.in. warsztaty kulinarne, wydarzenia plenerowe, konferencja naukowa oraz rekonstrukcja kulinarna, w ramach której próbowano odtworzyć dawne przepisy.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego przyznawane są co roku przez Komisję Europejską oraz stowarzyszenie Europa Nostra. W tym roku nadesłano 149 zgłoszeń, wybrano 25 laureatów z 16 państw. Nagroda specjalna przypadła paryskim strażakom, którzy gasili pożar katedry Notre Dame w kwietniu - udało się zachować strukturę budynku, choć brano pod uwagę możliwość całkowitego zawalenia się katedry.

Polskie muzea znalazły się w tak prestiżowym otoczeniu, jak m.in. Oratorium pałacu Partal w Alhambrze w hiszpańskiej Granadzie czy Portal Chwały w Santiago de Compostella.

 

 

fot. Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu 

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *