Nowoczesna edukacja a radio w szkole

Nowoczesna edukacja a radio w szkole

Nowoczesna szkoła z narzędziami TIK

Narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnych są obecnie powszechnie dostępne. Aplikacje, portale, gry edukacyjne online czy quizy internetowe nie tylko pomagają w przyswajaniu przez uczniów nowej wiedzy – sprawiają również, że proces nauki jest o wiele ciekawszy, niż to miało miejsce jeszcze 20 lat temu.

Mimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą używanie narzędzi TIK w szkole, nie są one używane często. Wynika to z przyzwyczajenia nauczycieli do starego porządku, braku kreatywności, czy uznawania metod nowoczesnej edukacji za niepotrzebne. A jednak dzieci uczą się szybciej, jeżeli daną wiedzę mogą wykorzystać – mechanizm ten rozumieją bardzo dobrze pracownicy placówek wczesnoszkolnych. Dzieci grają w zabawy edukacyjne, konkurują między sobą w quizach, wykonują eksperymenty i dbają o rośliny w doniczkach. Parę lat później ni z tego, ni z owego, podejście do ich nauki zupełnie się zmienia. Dlaczego? Masowy system edukacji próbuje poradzić sobie z dużymi grupami i zapomina o ewolucyjnie wytworzonych potrzebach, dotyczących poznawania poprzez doświadczenie.

Istnieje jednak pozytywna strona medalu. Poza wykorzystywaniem bardziej zaawansowanych technologii informatycznych można także rozwijać potencjał dzieci poprzez współorganizowanie z nimi programu radiowego w szkolnej rozgłośni.

Radio w nowoczesnej szkole

Szkoły posiadające radio często nie wykorzystują pełnego potencjału naukowo-społecznego, który w nim drzemie. Dzieci co prawda kreują program przeznaczony dla uczniów w każdym wieku, ale rzadko obejmuje on kwestie inne niż szkolne lub piosenki.

Tymczasem praca w radiu nawet dorosłym wydaje się intrygująca i ciekawa. Wiele osób chciałoby spróbować swoich sił w tego rodzaju dziennikarstwie – jednak dzieci motywuje się do uzyskania posady redaktora naczelnego w rozgłośni radiowej, a później zapomina o ich istnieniu! Edukacja w Polsce mogłaby skorzystać na rozwijaniu umiejętności miękkich dzięki radiu.

Trudna sztuka rozmowy

Dużo osób posiada problemy z wysławianiem się: mówią niewyraźnie, za szybko lub za wolno, gubią się we własnym wywodzie. W dziennikarstwie radiowym jest to sytuacja patowa, dlatego argument ten można wykorzystać do pracy z dziećmi nad ich sposobem wyrażania się, umiejętnościami językowymi (a więc językiem polskim) czy retorycznymi.

Co więcej, można zainicjować cykl rozmów z mniej lub bardziej znanymi ludźmi, który pomoże dzieciom rozwinąć umiejętność prowadzenia konwersacji. Równowaga między słuchaniem i mówieniem, stopniowe oswajanie się z tremą i zawstydzeniem, budowanie relacji poprzez komunikację niewerbalną – elementy te nie są oczywiste dla nikogo w dzisiejszych czasach, zatem warto je zawrzeć w ogólnym programie edukacyjnym.

Kształtowanie empatii

Nie tylko rozmowy z różnymi ludźmi uczą empatii – także cykle reporterskie są zapewniają stały jej rozwój. Nauczyciel wspomagający grupę młodych dziennikarzy może zaproponować prowadzenie przez nich programów reporterskich o różnej tematyce. Każdy uczeń będzie mógł zatem wybrać konkretną dziedzinę i ruszyć na miasto w poszukiwaniu upragnionych informacji. To nauczy dzieci nie tylko ich zdobywania, ale również sztuki interakcji międzyludzkich.

Docelowe osiągnięcie edukacyjne

Co, teoretycznie, stanowi najważniejszy cel całego systemu szkolnictwa? Zmotywowanie młodych ludzi do nauki. To oni stanowią naszą przyszłość i będą budować wraz z nami państwo za paręnaście lat. Warto zadbać o ich automotywację do zdobywania nowej wiedzy, rozwijania swoich umiejętności, a także uczestniczenia w życiu społecznym.

Dzięki rozgłośni radiowej w szkole dzieci zainteresują się nauką w okamgnieniu, ponieważ radio kojarzy im się z czymś dla wielu ludzi nieosiągalnym. Ich chęć poznawania świata przy jej użyciu i kreatywnym koordynatorze projektu może więc zaowocować nie tylko rozwinięciem konkretnych umiejętności, lecz również wzbudzić zapał do rozwoju na długie lata. A to przyniesie benefity nie tylko im, lecz również nam.

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *