Jak poprowadzić wywiadówkę?

Jak poprowadzić wywiadówkę?

Zebranie klasowe to jeden z kluczowych kanałów komunikacji pomiędzy nauczycielem a rodzicami. Często jednak przebiegają w atmosferze chaotycznej, albo co gorsza - nerowowej. Można tego uniknąć, odpowiednio przygotowując się do zebrania - w czym pomoże nasz artykuł na ten temat. 

Plan zebrania klasowego 

Przed wywiadówką koniecznie przygotujcie sobie szczegółowych plan tego, co zamierzacie powiedzieć. Najlepiej podzielić tematy na następujące części:

- część edukacyjną - podczas której zaprezentujecie wyniki i osiągnięcia uczniów i poruszycie ewentualne problematyczne kwestie (np. z danym przedmiotem czy nauczycielem)

- część wychowawczą,

- inne - wycieczki, zbiórki, uroczystości szkolne

- pytania od rodziców - zawsze na tę część przeznaczcie większą ilość czasu.

Jak poprowadzić dobre zebranie?

Jedną z kluczowych zasad zebrań klasowych jest nieporuszanie na forum tematów, które nie dotyczą większości uczniów albo całej klasy. Macie problemy z klasowym rozrabiaką? Porozmawiajcie z jego rodzicami po części ogólnej. W innym wypadku mogą to potraktować jako atak, a pozostali rodzice poczują się znudzeni.

Pamiętajcie też, że wywiadówka to nie Wasz monolog, ale dialog. Pozwólcie rodzicom wyrażać wątpliwości, dopytywać się, przedstawiać swoje stanowisko. Z drugiej strony to Wy jesteście osobami prowadzącymi spotkanie, więc nie możecie zgadzać się na kótnie pomiędzy rodzicami czy zbyt często zbaczanie z wyznaczonych przez Was tematów dyskusji. Szanujcie swój i ich czas - rodzice zazwyczaj przychodzą na zebrania po całym dniu pracy i chcieliby dostać jak najbardziej zwięzłe omówienie spraw klasowych.

By zebranie zostało pozytywnie odebrane, tak naprawdę najważniejsze jest Wasze nastawienie. Bądźcie uśmiechnięci i cierpliwi, a Waszą postawą szybko zbudujecie wzajmne zaufanie. 

 

Ilość komentarzy: 0

Zostaw komentarz

Twój email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *